İsteklerin Farkına Varmak

Farkında olmak, farkına varmak; varlığını hissetmek, anlamak, görmektir.

Ancak ne istediğimizi bilirsek onun için gereken şeyleri araştırır, planlar ve harekete geçebiliriz. Ne istediğimizi bilirsek, ona ulaştığımızda mutluluk ve haz duyarız..

İsteklerimizin farkına varmak her birimiz için her zaman kolay olmayabilir. Kendi istek ve ihtiyaçlarımıza yeterince önem verilmemiş bir ortamda büyüdüysek bunu farketmek daha güç olabilir..

İstek, ihtiyaçtan doğar. Bir ihtiyacı karşılayacağını düşündüğümüz nesneye ya da duruma karşı duyduğumuz özlem, arzudur. Her şeyi oluruna bırakan kişiler ya hareket edecek cesareti göstermedikleri için bir şey elde edemezler ya da tesadüfen elde edilen sonuçlardan haz almazlar.

Genellikle ne istenildiği sorulduğunda, “mutlu olmak”, “huzurlu olmak”, “ilgi görmek” gibi genel cevaplar veririz. Oysa bu isteklerin bizim için ne anlama geldiği, mutlu ya da huzurlu olmanın kişi için ne demek olduğu, ne olursa ilgi gördüğünü hissedeceğini ya da huzurlu olacağını açıklamadan bu isteklere nasıl ulaşacağımızın yolunu çizemeyiz.

Sizin son zamanlarda istekleriniz neler? Yeterince net istekler mi? Onlara ulaşmak için neler yapıyorsunuz ya da kendinizi nasıl engelliyorsunuz? Kendi istek ve ihtiyaçlarınıza siz yeterince önem veriyor musunuz?

“Meditasyon Uygulaması- Farkındalık bölümü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir