İlişkide Güvenli Bağlanma Stili

Bir ilişkide mutluluğu sağlayan en önemli unsur nedir?

Araştırmalara göre bunun cevabı; güvenli bağlanma stili.

Üç bağlanma stilinden birisi olan güvenli bağlanma stiline sahip biriyseniz, güvenilir, tutarlı ve güven telkin eden birisiniz demektir. Aslında bu stile sahip bireyler için çok söylenecek bir şey yokmuş gibi gelir. Partnerlerinin duygusal ve fiziksel isteklerine karşı daha duyarlı, ilişkilerinde daha yüksek tatmin alan, yakınlıktan kaçmayan bireyler… Daha ne olsun zaten dimi? Yine de bilmekte fayda var; hayat bu bir gün bocalayabilirsiniz ya da böyle birisiyle karşılaştığınızda tam olarak farkedemeyebilirsiniz. 

Çünkü güvenli bağlanma stiline sahip kişileri diğerlerinden ayıran en önemli özellik zor farkedilmeleridir. Sürekli bir ilişki arayışı içerisinde olmadıkları için de onlara denk gelme olasılığınız diğerlerine oranla daha düşüktür.

Amir Levine ve Rachel Heller güvenli bağlanan kişilerin özelliklerini şu şekilde açıklıyorlar;

  • Oyun oynamazlar.  Yakınlık istiyorlarsa yakınlaşırlar ve karşıdakinin de aynısını istediğini düşünürler. Onlara göre bu konuda oyunlar oynamaya, kaçıp kovalanmaya gerek yoktur. Durum bu kadar basittir.
  • Çatışmalar sırasında partnerini cezalandırmaz, onu anlamaya çalışan bir tutum içerisindedir ve bu sayede kavganın şiddetlenmesini engellerler.
  • Esnek insanlardır. Eleştirilerle birlikte kendilerini gözden geçirmeye ve gerekirse başka yollar denemeye isteklidirler.
  • Etkin iletişim kurmak onlar için önemlidir. Karşısındaki kişinin de  anlayışlı ve karşılık veren kişiler olmasını önemserler ve duygularını özgürce ifade etmek onlara doğal gelir.
  • Yakınlık kurmakta rahattırlar, “birinin ağına düşürülmekten” korkmazlar. Çünkü kaygılı bir şekilde hiçe sayılmaktan endişe etmez ya da kaçınganlar gibi devre dışı bırakmaya gerek duymazlar.
  • Affedicidirler. Partneri kırıcı bir şey yaptığında, iyi niyetli olduğunu varsayarlar ve affedici olmaya daha yatkındırlar.
  • Partnerlerine adeta kral-kraliçe gibi davranırlar ve eğer onların yakın çevresinden biriyseniz size saygı ve sevgiyle yaklaşırlar.
  • İlişkinin iyi anlamda gelişeceğine dair kendilerine, yapabileceklerine ve olumlu inançlarına güvenirler.
  • Partnerlerinin iyi olması konusunda kendilerini sorumlu hissederler. Partnerlerinin karşılık vermesini ve sevecen davranmasını bekler, kendileri de başkalarının ihtiyaçlarını giderirler.

Peki bu doğuştan gelen bir şey midir yoksa sonradan da öğrenilebilir mi? Bağlanma kuramlarında ebeveynlerle kurduğumuz ilişkinin önemi çok büyük fakat iyi haber, güvenli bağlanma tek bir kaynaktan gelmiyor. Yani öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir süreç bence.

Son olarak Levine ve Heller’a göre; güvenli insanlar güvensiz hale gelebilir ve güvensiz insanlar zamanla güvenli bağlanan kişilere dönüşebilirler. Eğer güvenli biriyseniz bunu bilmenin önemi büyük, çünkü güvensiz olursanız kaybedeceğiniz çok şey var.

 

Yararlanılan kaynaklar:

Bağlanma- Amir Levine ve Rachel Heller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir