İlişkilerde Neden Bazıları Kazanırken, Bazıları Hep Kaybeder?

“Bazı insanlar ilişkilerde hep galip gelen taraf olurken, bazıları için durum hep bunun tersidir. Bir ilişkide galip gelmek demek, ilişkinin devam edip etmeyeceğine karar veren taraf olmaktır. Aslında çoğu zaman kazanan, bu oyunu kaybeden tarafın büyük yardımı ve desteğiyle alır bu galibiyeti. Karşı taraf kaybetmekten korktukça, ona bir güven gelir. İlişki uzadıkça bir yandan hafiften sevgilisini aşağılamaya başlarken, bir yandan da, “Ben neymişim be abi?” türünden bir şarkı mırıldanır içinden. Önceleri bu duygu hoşuna gider. Haklı, onun da çok ihtiyacı vardır sevilmeye, önemsenmeye ancak insanoğlu kolay doymaz. Sevgi arsızıdır o.
Fetih tamamlanmış, o çiçekten alınması gereken bal alınmıştır. Bir türlü dolmak bilmeyen kovanı doldurabilmek için yeni çiçekler gerekir. Bu, adeta bir tabiat kanunudur. Onlar, kötü oldukları için yapmazlar bunu, iç dünyaları daha baştan böyle tasarlanmıştır. Hep kaybedenler, hep terk edilenler oturup şöyle bir düşünürlerse, bunu zaman zaman kendilerinin de yaptığını göreceklerdir. Onları beğenen, kolayca seven, peşlerinden gelenleri istemezler. “Ben ona ilgi duymuyorum ki” der, geçerler.

Haklıdırlar, ucuzu, kolayı çoğumuz sevmeyiz. Aynı kalitede bir malı pazardan almakla büyük ve ünlü bir mağazadan almak arasında fark vardır. Aldığımız şey ne kadar cebimizi yani canımızı yakarsa, o kadar değerlidir bizim için. Hepimiz biraz mazoşist miyiz acaba?”

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir