Bazen mutlu, bazen mutsuz ama hep huzurlu ve birlikte yaşadılar..

Bir ilişki nasıl olmalıdır?  İdeal bir tanım var mıdır bu konuda?

Aynı kültür olsa dahi farklı koşullarda, farklı ailelerde, bambaşka şekillerde yetişen iki bireyden söz ediyoruz.  Bu iki biricik varlığı herkes için aynı olan bir kalıba sığdırmaya gerek var mıdır gerçekten? Sahi, böyle bir kalıp olabilir mi?

İyi bir ilişki nasıldır diye sorsam hepimizin aklına mutlu anlar, keyifli geçirilen zamanlar gelir. Sanki her iki tarafında istekleri aynı olmalı, aynı heyecanları yaşamalı, aynı anda aynı duyguları hissetmeli, birbirini çok iyi anlamalı, hep eğlenmeliymiş gibi düşünürüz.

Oysa bence sadece iyi şeylerin olduğu bir ilişki “gerçek” değildir. Çünkü hayatın kendisi bir çelişkidir. Hayat iyi ve kötüyü beraber barındırır. Gerçek bir ilişki de öyle…

Küçüklüğümden beri en sevdiğim olan bir masalın sonu beni hep çok etkilemiştir; Bazen mutlu, bazen mutsuz ama hep huzurlu ve birlikte yaşadılar.

Umarım bir gün herkes birbirine ve özellikle kendine şu sözleri söyleyebilir;

Tabi ki birbirimizle çok iyi anlaştığımız, birbirimizi sürekli görmek istediğimiz, konuşmadan edemediğimiz, yeni heyecanlar denediğimiz, zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız zamanlarımız olacak. Ve bu anlar çok değerli olacak! Ama en az bunlar kadar değerli, sıkıntıdan patladığımız, birbirimizi hiç anlamadığımız, hiç ilerleyemediğimiz zamanlarımız da olacak. Birbirimizi yalnız bıraktığımız, kışkırttığımız, kızdırıp umursamadığımız, damarına bastığımız anlar..

Bazen birbirimize hiç iyi gelmiycez…

Ve işte bu anların yeri de bir başka olacak. Önemli olan bu anların farkında olmamız! O zamanlarda tanıycaz tekrar hem kendimizi hem de birbirimizi. O zamanlarda yenilenicez, tazelenicez. Aynen sonbaharda yapraklarını döken ağaçlar gibi..

Asıl o zamanlarda güçlenecek ilişkimiz.

Çünkü merak edicez birbirimizi. Anlamak, anlatmak, tekrar yakın olmak için eşsiz birer fırsat olacak bu anlar bizim için.

Birbirimize saygı duymayı, sabırla beklemeyi, inişe de en az çıkışa olduğu kadar izin vermeyi, değişimi sürecin tam içinden takip etmeyi böyle öğrenicez.

Olması gerektiği gibi bir ilişki yerine bize uygununu yaratmayı böyle becericez..

 

 

(Sevgili hocam Dr.Özge Mergen’in yazısından ilham alınmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir